Jump to content

Delta: Difference between revisions

From DTEK-wiki
No edit summary
No edit summary
Line 9: Line 9:
| [[Profiles_Klyftan| Vakant]]
| [[Profiles_Klyftan| Vakant]]
| Kassör
| Kassör
| 070-
| [[Epost| ]]
|-
| [[D98vakant| Vakant]]
| Matchef
| 070-
| 070-
| [[Epost| ]]
| [[Epost| ]]
|}
|}


Delta är D-sektionens PR-förening och verkar för att datateknologen skall ha en så trivsam tid som möjligt vid sidan av studierna. Vi arrar pubar varje udda läsvecka och stundtals har det ryktats om att vi även arrar gasquer och andra arrangemang såsom toga, oktoberfester eller 20kr-sittningar. Under de flesta av arrangemangen som Delta anordnar serveras Deltaburgers till förmånligt pris, och det händer även att vi ställer upp och grillar för andra föreningar som vill kunna erbjuda ypperliga burgare. Vi anordnar också resor till större studentfester runt om i landet och en skidresa i början av läsperiod 3 för de teknologer som vill vidga sina vyer.
Bacon ipsum dolor amet tongue biltong turducken, short ribs filet mignon burgdoggen brisket drumstick pancetta t-bone. Doner short ribs landjaeger pastrami. Cupim turducken ribeye ham hock rump. Frankfurter jerky drumstick chicken pork venison. Shank hamburger strip steak drumstick pork chop, pig beef swine corned beef alcatra tri-tip landjaeger rump jerky salami. Shankle boudin beef ribs doner ham


{|
{|
| [[D98vakant| Vakant]]
| Matchef
| 070-
| [[Epost| ]]
|-
| [[D98vakant| Vakant]]
| [[D98vakant| Vakant]]
| PR-Chef
| PR-Chef
Line 27: Line 27:
|}
|}


Delta är fina killar som man alltid kan lita på. När datateknologen har tråkigt och vill festa till så ringer denne med fördel Delta som kommer till undsättning för att liva upp stämningen. Sedan 2008 har Delta dessutom ordnat till en [[Delta_Deltaeskort| eskortservice]] som man kan läsa mer om under länken längre ner på sidan. Om man inte är road av att hyra en Delta, men väl någon av deras superpimpade grillar kan man göra detta också, mot en avgift på 200 kr och en deposition på 500 kr per grill. För att göra detta, hör av er till Matchefen.<br />
<br />
<br />
Vidare är Delta den förening som utmärker sig mest ur akademisk synpunkt då vi alla, enligt tradition, har femma i alla ämnen.<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Delta nås ej på [[Epost| delta@dtek.se]].
Delta nås ej på [[Epost| delta@dtek.se]].

Revision as of 17:57, 5 December 2016

Delta finns inte. Delta nås ej på delta@dtek.se.

Vakant Ordförande 070-
Vakant Kassör 070-
Vakant Matchef 070-

Bacon ipsum dolor amet tongue biltong turducken, short ribs filet mignon burgdoggen brisket drumstick pancetta t-bone. Doner short ribs landjaeger pastrami. Cupim turducken ribeye ham hock rump. Frankfurter jerky drumstick chicken pork venison. Shank hamburger strip steak drumstick pork chop, pig beef swine corned beef alcatra tri-tip landjaeger rump jerky salami. Shankle boudin beef ribs doner ham

Vakant PR-Chef 070-





Delta nås ej på delta@dtek.se.