Jump to content

DAG: Difference between revisions

From DTEK-wiki
Willim (talk | contribs)
m La till länkar till de profiler som fanns
Echo (talk | contribs)
No edit summary
 
(35 intermediate revisions by 16 users not shown)
Line 1: Line 1:
[[File:DAG logga.png|alt=DAGs logga|thumb|487x487px]]
[[File:DAG logga.png|alt=DAGs logga|thumb|487x487px]]
Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp (DAG) har förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom
'''Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp''' ('''DAG''') har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom


*Date-it - Arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT- sektionener som arrangeras 1 gång per år (http://www.date-it.se).
*Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
*Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
*Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
*Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
*Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.
*Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.


==Medlemmar i DAG 2019==
==Medlemmar i DAG 2025==
[[File:Daglogga.jpg|thumb|298x298px]]
 
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!Namn
!Namn
Line 15: Line 12:
!Mejladress
!Mejladress
|-
|-
|[[User:Lucasgl|Lucas "Krouk" Glimfjord]]
|Martin "Mårt" Martinsson
|Ordförande
|Ordförande
|ordf@dag.dtek.se
|martin.martinsson@dag.dtek.se
|-
|-
|[[Profiles EmilHem|Emil "Emil" Hemdal]]
|Leo "Vivvan" Wivhagen
|Kassör
|Kassör
|kass@dag.dtek.se
|leo.wivhagen@dag.dtek.se
|-
|Daniel "Hus" Husberg
|Ledamot
|daniel.husberg@dtek.se
|-
|-
|[[User:Annabru|Anna Brunzell]]
|Melvin "Berget" Berg
|Ledamot
|Ledamot
|kontakt1@dag.dtek.se
|melvin.berg@dtek.se
|-
|-
|Adam Davidsson
|Lukas "Söder" Söderberg
|Ledamot
|Ledamot
|event@dag.dtek.se
|lukas.söderberg@dtek.se
|-
|-
|Henrik "V" Valter
|Jesper "Jeep" Wärn
|Ledamot
|Ledamot
|kontakt2@dag.dtek.se
|jesper.wärn@dtek.se
|-
|-
|[[User:Ljerik|Erik "Musen" Ljungdahl]]
|Axel "Marren" Marklén
|Ledamot
|Ledamot
|vice@dag.dtek.se
|axel.marklen@dtek.se
|}
|}


Line 48: Line 49:
Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter[[Natt| Natt]] och finns på en egen sida.
Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter[[Natt| Natt]] och finns på en egen sida.
[[Category:Kommittéer]]
[[Category:Kommittéer]]
[[Category:Kommittéer med egen ekonomi]]

Latest revision as of 10:17, 16 May 2025

DAGs logga

Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp (DAG) har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom

  • Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
  • Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
  • Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.

Medlemmar i DAG 2025

Namn Post Mejladress
Martin "Mårt" Martinsson Ordförande martin.martinsson@dag.dtek.se
Leo "Vivvan" Wivhagen Kassör leo.wivhagen@dag.dtek.se
Daniel "Hus" Husberg Ledamot daniel.husberg@dtek.se
Melvin "Berget" Berg Ledamot melvin.berg@dtek.se
Lukas "Söder" Söderberg Ledamot lukas.söderberg@dtek.se
Jesper "Jeep" Wärn Ledamot jesper.wärn@dtek.se
Axel "Marren" Marklén Ledamot axel.marklen@dtek.se

Internt

Datas Arga Gubbar

Patetförening

Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter Natt och finns på en egen sida.