Jump to content

DAG: Difference between revisions

From DTEK-wiki
Inspirer (talk | contribs)
Echo (talk | contribs)
No edit summary
 
(6 intermediate revisions by 4 users not shown)
Line 1: Line 1:
[[File:DAG logga.png|alt=DAGs logga|thumb|487x487px]]
[[File:DAG logga.png|alt=DAGs logga|thumb|487x487px]]
'''Daatateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp''' ('''DAG''') har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom
'''Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp''' ('''DAG''') har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom


*Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
*Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
*Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
*Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
*Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.
*Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.
[[DatE-IT]] är en arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT-sektionen som arrangeras en (1) gång per år (http://www.date-it.se). Sedan 2020? arrangeras den av projektgruppen [[DatE-IT]].


==Medlemmar i DAG 2024==
==Medlemmar i DAG 2025==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!Namn
!Namn
Line 13: Line 12:
!Mejladress
!Mejladress
|-
|-
|[[User:Big Farfar|August "Big Farfar" Ådahl]]
|Martin "Mårt" Martinsson
|Ordförande
|Ordförande
|ordf@dag.dtek.se
|martin.martinsson@dag.dtek.se
|-
|-
|[[User:Heljeberg|Mia "MIA" Heljeberg]]
|Leo "Vivvan" Wivhagen
|Kassör
|Kassör
|kass@dag.dtek.se
|leo.wivhagen@dag.dtek.se
|-
|-
|[[Raus|Rasmus "Raus" Helgesson]]
|Daniel "Hus" Husberg
|Ledamot
|Ledamot
|rasmus.helgesson@dtek.se
|daniel.husberg@dtek.se
|-
|-
|[[Boisen|Arvid "Boisen" Boisen]]
|Melvin "Berget" Berg
|Ledamot
|Ledamot
|arvid.boisen@dtek.se
|melvin.berg@dtek.se
|-
|-
|[[Sköld|Oskar "Sköld" Sköld]]
|Lukas "Söder" Söderberg
|Ledamot
|Ledamot
|
|lukas.söderberg@dtek.se
|-
|-
|Luffarleif
|Jesper "Jeep" Wärn
|Ledamot
|Ledamot
|
|jesper.wärn@dtek.se
|-
|Axel "Marren" Marklén
|Ledamot
|axel.marklen@dtek.se
|}
|}



Latest revision as of 10:17, 16 May 2025

DAGs logga

Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp (DAG) har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom

  • Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
  • Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
  • Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.

Medlemmar i DAG 2025

Namn Post Mejladress
Martin "Mårt" Martinsson Ordförande martin.martinsson@dag.dtek.se
Leo "Vivvan" Wivhagen Kassör leo.wivhagen@dag.dtek.se
Daniel "Hus" Husberg Ledamot daniel.husberg@dtek.se
Melvin "Berget" Berg Ledamot melvin.berg@dtek.se
Lukas "Söder" Söderberg Ledamot lukas.söderberg@dtek.se
Jesper "Jeep" Wärn Ledamot jesper.wärn@dtek.se
Axel "Marren" Marklén Ledamot axel.marklen@dtek.se

Internt

Datas Arga Gubbar

Patetförening

Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter Natt och finns på en egen sida.