Jump to content

DAG: Difference between revisions

From DTEK-wiki
Freddan (talk | contribs)
No edit summary
EdvinA (talk | contribs)
DAG'22
Line 2: Line 2:
'''Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp''' ('''DAG''') har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom
'''Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp''' ('''DAG''') har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom


*Date-it - Arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT- sektionener som arrangeras 1 gång per år (http://www.date-it.se).
*[[DatE-IT]] - Arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT- sektionener som arrangeras 1 gång per år (http://www.date-it.se).
*Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
*Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
*Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
*Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
*Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.
*Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.


==Medlemmar i DAG 2021==
==Medlemmar i DAG 2022==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!Namn
!Namn
Line 13: Line 13:
!Mejladress
!Mejladress
|-
|-
|[[Twix|Simon "Twix" Johansson]]
|[[Dora|Linn "Dora" Österlund]]
|Ordförande
|Ordförande
|ordf@dag.dtek.se
|ordf@dag.dtek.se
|-
|-
|[[New York|Albin "New York" Pansell]]
|[[User:Jojo|Johannes "Jojo" Hjalmarsson]]
|Kassör
|Kassör
|kass@dag.dtek.se
|kass@dag.dtek.se
|-
|-
|[[User:Edde|Edvin "Edde" Alestig]]
|[[Kontola|Samuel "Kontola" Kontola]]
|Ledamot
|Ledamot
|edvin.alestig@se
|samuel.kontola@se
|-
|-
|[[Ebba|Ebba Molinder]]
|[[Profiles 3836|Samuel "3836" Kyletoft]]
|Ledamot
|Ledamot
|ebba.molinder@se
|samuel.kyletoft@se
|-
|-
|[[Riya|Riya "riya" Tagra]]
|Olof "Dacke" Forsberg
|Ledamot
|Ledamot
|riya.tagra@se
|olof.forsberg@se
|-
|[[Fagge|Peter "Fagge" Fagrell]]
|Ledamot
|peter.fagrell@se
|-
|[[Ferddan|Fredrik "Ferddan" Österström]]
|Ledamot
|fredrik.osterstrom@se
|}
|}



Revision as of 15:50, 11 May 2022

DAGs logga

Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp (DAG) har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom

  • DatE-IT - Arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT- sektionener som arrangeras 1 gång per år (http://www.date-it.se).
  • Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
  • Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
  • Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.

Medlemmar i DAG 2022

Namn Post Mejladress
Linn "Dora" Österlund Ordförande ordf@dag.dtek.se
Johannes "Jojo" Hjalmarsson Kassör kass@dag.dtek.se
Samuel "Kontola" Kontola Ledamot samuel.kontola@se
Samuel "3836" Kyletoft Ledamot samuel.kyletoft@se
Olof "Dacke" Forsberg Ledamot olof.forsberg@se

Internt

Datas Arga Gubbar

Patetförening

Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter Natt och finns på en egen sida.