DAG: Difference between revisions
DAG'22 |
La till nya sittande |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
|Ledamot | |Ledamot | ||
|olof.forsberg@se | |olof.forsberg@se | ||
|- | |||
|[[User:Smule|Samuel "Smule" Runmark Thunell]] | |||
|Ledamot/Discord Mod | |||
|samuel.runmark.thunell@se | |||
|- | |||
|Johannes "Holm" Holmgren | |||
|Ledamot | |||
|johannes.h.holmgren@se | |||
|} | |} | ||
Revision as of 19:02, 24 May 2022

Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp (DAG) har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom
- DatE-IT - Arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT- sektionener som arrangeras 1 gång per år (http://www.date-it.se).
- Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
- Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
- Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.
Medlemmar i DAG 2022
| Namn | Post | Mejladress |
|---|---|---|
| Linn "Dora" Österlund | Ordförande | ordf@dag.dtek.se |
| Johannes "Jojo" Hjalmarsson | Kassör | kass@dag.dtek.se |
| Samuel "Kontola" Kontola | Ledamot | samuel.kontola@se |
| Samuel "3836" Kyletoft | Ledamot | samuel.kyletoft@se |
| Olof "Dacke" Forsberg | Ledamot | olof.forsberg@se |
| Samuel "Smule" Runmark Thunell | Ledamot/Discord Mod | samuel.runmark.thunell@se |
| Johannes "Holm" Holmgren | Ledamot | johannes.h.holmgren@se |
Internt
Patetförening
Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter Natt och finns på en egen sida.