DAG: Difference between revisions
No edit summary |
den där också |
||
| Line 64: | Line 64: | ||
| | | | ||
| vicola[[DAG_Epost| @]] | | vicola[[DAG_Epost| @]] | ||
|- | |||
| Magnus Bergsten | |||
| Ledamot | |||
| | |||
| [[DAG_Epost| @]] | |||
|} | |} | ||
Revision as of 23:56, 15 August 2015
Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp (DAG) har förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom
- Date-it - Arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT- sektionener som arrangeras 1 gång per år (http://www.date-it.se).
- Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
- Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
- Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.
Jobberbjudanden, företagsinformation mm hittar man på: http://www.datateknologer.se.
DAGs jobblista: http://groups.google.com/group/dtek-dag-jobb
Medlemmar i DAG 2015
| Namn | Position | Mobil |
|---|
| Niklas Liljegren | Ordförande | - | niklil @ |
| Jonathan Nilsson | Kassör | - | jonatnil @ |
| Jesper Ivarsson | Ledamot | - | ijesper @ |
| Lukas Ögnelod | Ledamot | ognelod @ | |
| Victor Olausson | Ledamot | vicola @ | |
| Magnus Bergsten | Ledamot | @ |
Internt:
Datas Arga Gubbar DAG.index AF Talent Tour 2009
Patetförening
Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter Natt och finns på en egen sida.
Kategorier: [[KategoriDef_Sektionsf%f6reningar| Sektionsföreningar]]a