DAG: Difference between revisions
m La till länk till profil |
Fler medlemmar i DAG |
||
| Line 28: | Line 28: | ||
|Ledamot | |Ledamot | ||
|ebba.molinder@se | |ebba.molinder@se | ||
|- | |||
|Riya Tagra | |||
|Ledamot | |||
|riya.tagra@se | |||
|- | |||
|Peter Fagrell | |||
|Ledamot | |||
|peter.fagrell@se | |||
|- | |||
|[[Ferddan|Fredrik "Ferddan" Österström]] | |||
|Ledamot | |||
|fredrik.osterstrom@se | |||
|} | |} | ||
Revision as of 22:08, 15 June 2021

Datateknologsektionens Arbetsmarknadsgrupp (DAG) har, förutom sektionens längsta föreningsnamn, ansvar för att sköta kontakt mellan teknologsektionen och näringslivet. En kontakt som ger upphov till diverse evenemang såsom
- Date-it - Arbetsmarknadsdag tillsammans med E- och IT- sektionener som arrangeras 1 gång per år (http://www.date-it.se).
- Företagskvällar - Längre presentation, mindre måltid och tillhörande mingel.
- Lunchföredrag - Företaget presenterar sin verksamhet under en lunch och bjuder samtidigt på mat.
- Studiebesök - Vilket ger teknologen god insikt i företagets miljö.
Medlemmar i DAG 2021
| Namn | Post | Mejladress |
|---|---|---|
| Simon "Twix" Johansson | Ordförande | ordf@dag.dtek.se |
| Albin "New York" Pansell | Kassör | kass@dag.dtek.se |
| Edvin "Edde" Alestig | Ledamot | edvin.alestig@se |
| Ebba Molinder | Ledamot | ebba.molinder@se |
| Riya Tagra | Ledamot | riya.tagra@se |
| Peter Fagrell | Ledamot | peter.fagrell@se |
| Fredrik "Ferddan" Österström | Ledamot | fredrik.osterstrom@se |
Internt
Patetförening
Patetföreningen, dvs alla som tidigare varit invalda i sektionsföreningen, för DAG heter Natt och finns på en egen sida.